DJI Drone ile Axon Anlaştı: Drone Polisler Geliyor

0
1771

Drone teknolojileri ve havadan görüntüleme cihazlarının gelişmesiyle drone’lar günlük yaşantıda daha sık bir şekilde karşımıza çıkmaya başladılar. Profesyonel veya amatör şekilde havadan görüntüleme için kullanılmaya başlanan drone’lar artık çok farklı alanlarda da kullanılıyor. Tarım, savunma, arama kurtarma gibi birçok alanda kullanılan drone’lar yakın zamanda farklı bir şekilde karşımıza daha sık çıkacak gibi duruyor. Dünyanın en büyük drone üreticilerinden DJI Drone markası, güvenlik ve savunma alanında devletlere ve şahıslara cihaz temin eden Axon (eski adıyla Taser) ile ortaklık anlaşması imzaladı. Bu anlaşmaya göre drone’lar yakın bir zamanda polis göreviyle karşımıza çıkabilir.

DJI Drone Polisler Geliyor!

Güvenlik ve savunma alanında devletlere ve şahıslara cihaz temin eden Axon, özellikle ABD’de çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda. Birçok farklı cihazı ihtiyacı olanlara temin eden firma, güncel gelişmelere de kayıtsız kalmamış. DJI Drone ile yapılan anlaşma neticesinde, özellikle polis teşkilatına ulaştırılacak drone’lar için birlikteliğe gidiliyor. Axon Air adı verilen program kapsamında ilk etapta DJI’ın üst segment drone modellerinden olan DJI Matrice 210 ve orta segment drone modellerinden DJI Phantom 4 Pro polis teşkilatlarına temin edilecek.

Video çekim özelliği ile dikkat çeken bu iki drone ile polis teşkilatlarına birçok konuda yardımcı olmayı planlayan Axon, belki de bu alanda bir farklılaşmaya da imza atacağa benziyor. Ülkemizde de polis teşkilatlarında yaygınlaşmaya başlayan drone kullanımı ileriki dönemlerde bu tip partnerlik anlaşmalarıyla daha fazla yaygınlaşacak ve daha farklı alanlarda öne çıkmaya başlayacak gibi duruyor.

Polis teşkilatında çok farklı amaçlarla kullanılabilen drone’lar, hız tespiti, arama kurtarma, takip gibi durumlarda kullanılabiliyor. DJI ve Axon’un bu anlaşması bize gösteriyor ki, yakın gelecekte güvenlik alanında drone’ları çok daha fazla görebileceğiz. Belki de drone polisler geleceğin en önemli figürlerinden birisi olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.