DJI’dan Yasak Uçuşlara Müdahale: AeroScope

0
1735
DJI AeroScope
DJI AeroScope

Dünyanın en büyük drone üreticilerinden DJI drone sahiplerini ilgilendiren önemli bir gelişmeyi duyurdu. Amerikan Federal Havacılık Dairesinin (FAA) isteği sonucunda, DJI marka tüm drone’ların uçuş bilgilerinin görüntülenebileceği AeroScope yazılımı hayata geçirildi. Bundan böyle, DJI marka tüm drone’ların uçuş bilgileri istenildiği zaman devlet yetkilileri tarafından edinilebilecek.

Yasalara Uyum için AeroScope

Hobi ve ticari amaçlı kullanımlar için özel üretilen drone’lar, gün geçtikçe daha da rağbet görüyor. Ülkemizde de pazarı büyüyen ve ilginin gün geçtikçe arttığı drone sektörü beraberinde birçok sorunu da getirdi. Teknolojin en yaygın kullanıldığı ülke olan ABD’de alınan kararlar neticesinde drone’lar için birçok yasal prosedür uygulanıyor. Ülkemizde de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) FAA ile ortak düzenlemelere gidiyor. Yani, DJI’ın FAA ile yaptığı anlaşmalar bir bakıma ülkemiz için de önem arz ediyor. AeroScope, DJI tarafından yetkililerin kullanımına açıldı. Böylelikle hangi zamanda, nerede olduğu farketmeksizin uçuş yapan tüm DJI marka drone’ların uçuş bilgileri edinilebilecek. Yasal düzenlemeler, uçuşa kapalı alanlar, yasak bölgeler gibi birçok zorunluluğu bulunan bu sektörde tam kontrol elbette ki mümkün değil. Fakat DJI, AeroScope ile bunun bir nebze önüne geçmeye çalışıyor. Geliştirilen sistemle uçuş bilgileri, yükseklik, hız, seri numara gibi özel bilgiler tek merkezden edinilebilecek.

Bilindiği gibi DJI GO’a yakın zamanda eklenen yeni özelliklerle uçuşa yasak bölgelerde drone’lar havalanamıyor. Bunun gibi birçok düzenleme ve yenilik ile drone pilotları zorluklar yaşasalar da izinli uçuş veya uçuşa izin alma gibi durumların artık daha kolay olacağı tahmin ediliyor.

Şimdilik ABD’de kullanılan bu sistemin zamanla diğer ülkeler tarafından da kullanılacağı tahmin ediliyor.

Drone’ların lisanslanması, uçuş yasağı, yasak bölgeler vb. gibi yasal düzenlemelerin FAA tarafından yapılıp ülkemizde SHGM tarafından da birebir uygulandığını düşündüğümüzde AeroScope gibi takip yazılımlarının daha da artacağını ve ülkemizde de kullanılacağını düşünebiliriz. İlk bakışta drone sahipleri için kötü bir gelişme gibi görünse de izinli uçuşların artık tamamen yazılımlar üzerinden takip edilip, izin alma süreçlerinin kısalacağını düşünebiliriz. Bu uzun vadede drone sektörünün gelişmesi için çok önemli bir adım konumunda.
Önümüzdeki süreçte benzer gelişmelerin yaşanacağı tahmin ediliyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yazıya yorumlarınızı bekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.