Çekimlere İlham Veren Yeni Nesil Drone Modeli: DJI Inspire 2

0
1893

Drone’ların hayatımızda daha fazla yer almasıyla birlikte, birçok alanda drone’ları kullanmaya başladık. Dünyanın en büyük drone üreticilerinden olan DJI da bunun için farklı farklı ürünler geliştirip bizlerle buluşturuyor. Bunlardan birisi de DJI Inspire 2. DJI Inspire ile profesyonellere hitap eden üst düzey bir drone sunmuştu. DJI, piyasada devrim niteliği taşıyan Inspire modelini daha ileri taşıyarak Inspire 2 ile çıtayı daha da yukarı taşımışa benziyor. Inspire 2’nin video iletimi, 360 ° kullanılan gimbalı ve 4K çekim yapabilen kamerası, ilk dikkat çeken özellikleri. Dış yapısı karbon fiber malzemeden üretilmiş olan drone, gimbal ve kamera harici ağırlığı bataryalar dahil sadece 3440 gr. Şimdi bu özelliklere daha yakından bakalım.

DJI Inspire 2 Geliştirilmiş Görüntü İşleme Sistemi ile Olağanüstü Çekimler Yapıyor

Inspire 1’de CineCore 2.0 görüntü işleme sistemi kullanılmıştı. Inspire 2 ile bu sistem de geliştirildi. Yeni sistem CineCore 2.1 ile, CinemaDNG/RAW formatında 6K kalitesinde ve Apple ProRes formatında 5.2 K kalitesinde ( Zenmuse X7 kamera kullanımı ile) müthiş görüntüler almak mümkün hale geldi.
Mükemmel görüntüler almaya yarayan sistemi dışında Inspire 2, hızlı ve kontrollü bir uçuş yeteneği ile herkesi hayran bırakıyor. 0’dan 80 km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabilen drone, 94 km/s azami hız yapabiliyor. Maksimum iniş hızı ise 9 m/s ki bu boyutlardaki bir drone için görülmemiş bir hız ve kabiliyet diyebiliriz.


Çift batarya sistemi ile çalışan Inspire 2, ortalama 27 dk. kadar kesintisiz havada kalabiliyor. Kendi kendini ısıtma teknolojisi ile de düşük sıcaklarda bile sorunsuzca uçabiliyor. Uçuş kabiliyetleri daha da arttırılan Inspire 2 modeli, engelleri çok daha iyi fark ediyor. İleri ve aşağı görüş sistemine sahip drone, 30 metreye kadar olan tüm engelleri algılayabiliyor ve üst görüş sistemi ile de 5 metreye kadar olan engelleri algılayarak, kapalı alanlarda dahi 54 km/s hıza kadar güvenli bir şekilde uçabiliyor. Yani, Inspire 2 için açık alan veya kapalı alan farketmiyor. Gelişmiş sensörleri sayesinde kendini gayet iyi koruyabiliyor.

Spotlight Pro izleme moduyla ise benzersiz sahneler çekilebiliyor

Spotlight Pro adı verilen güçlü bir izleme moduna sahip olan drone, karmaşık ve etkileyici görüntüleri profesyonel bir şekilde yakalayabiliyor. Inspire 2, gelişmiş görüş izleme algoritmaları sayesinde uçuş yönünden bağımsız bir şekilde çekim yapılması istenen alana kilitlenebiliyor. Böylece özel bir kamera operatörü gibi çalışarak çarpıcı görüntüler alabilirsiniz.

Akıllı Uçuş Modları İle En Zorlu Çekimler Artık Daha Kolay

Spotlight Pro ise Intelligent Flight, TapFly, Waypoint ve Point of Interest adı verilen özelleştirilmiş modlarda kullanılabiliyor. Bu akıllı modlar ile oldukça zor ve karmaşık aksiyon sahneleri bile kolayca ve en ince ayrıntısına kadar net bir şekilde çekilebiliyor.

Inspire 2, Akıllı Eve Dönüş Modu İle Kalktığı Noktayı Mutlaka Bulur

Inspire 2, ön ve alt görüş sistemi sayesinde uçuş esnasında rotasının haritasını çıkarabilme özelliğine sahiptir. Eğer drone ile video iletişimi kesilirse, akıllı eve dönüş sistemi devreye girerek, kaydettiği alanda en kısa yoldan kalkış bölgesine geri dönebilir.
Uzun Mesafeli Video İletim Sistemi
Inspire 2, sahip olduğu DJI Lightbridge adındaki teknolojisinin son güncellemesi ile 7 km.ye kadar etkili bir iletim mesafesine sahiptir. Aynı zamanda bu teknoloji sayesinde hem drone pilotu hem de kamera operatörü, 1080p/720p arası görüntü kalitesinde ve 2.4 Ghz ile 5.8 Ghz arasındaki sinyal frekansında aynı anda izleyebilir. Canlı yayın aracından kontrol edilebilen Inspire 2, TV yayıncıları için de mükemmel bir canlı yayın aracı olarak kullanılabiliyor.

Inspire 2 Yükseltilmiş Güvenlik Önlemleri ile Daha Güvenli Uçuyor

Inspire 2’ye entegre edilen çiftli IMU ve barometre sayesinde güvenliği iyice arttırılmış. Uçuş kontrol sistemindeki geliştirme ile de uçuş verilerini daha doğru şekilde aktarılması sağlanmıştır. Ayrıca yine çiftli batarya kullanımı, bataryalardan biri hasar görmesi durumunda, tek batarya ile güvenli iniş yapabilecek şekilde tasarlanmıştır. Binlerce saat test edilmiş itiş sistemi, akıllı sensörleri ve çiftli batarya sistemi ile genel uçuş güvenliği önemli ölçüde geliştirilmiştir.
Bütün bunları ele aldığımızda DJI Inspire 2, orta ve üst segmente hitap eden, profesyonel çalışmalarda tercih edilebilecek çok iyi bir drone olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojinin tüm imkanlarını kullanıcılarına sunan Inspire 2 ile harika çekimler yapabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.