Bir Drone’dan Daha Fazlası: GoPro Karma Drone

0
1866
Karma Drone Herigo

GoPro’nun uzun zamandır beklenen drone’u GoPro Karma Drone ve özellikleri açıklandı. Drone teknolojisine getirdiği yenilikçi bakış açısıyla çok ilgi göreceği ve çok konuşulacağı da kesin. Gelin farklı tasarımı ve kullanım alanıyla dikkat çeken bu drone’u yakından inceleyelim.

Çarpıcı Özellikler 

Öncelikle muadillerinden en büyük farkı GoPro Karma’nın kendine ait bir kamerasının olmaması. Ayrıca çıkarılabilir bir gimbal’ı var, bu hem elde kullanım için, hem de istediğiniz yere takıp çekim yapabilmek için kullanılabiliyor. Bir drone’dan daha fazlası olduğunu söylemiş miydik?

Kendine ait bir kamerası yoksa nasıl kullanacağım derseniz cevap basit, GoPro Karma, GoPro Hero 5 BlackGoPro Hero 5 SessionGoPro Hero 4 SessionGoPro Hero 4 Silver ve GoPro Hero 4 Black aksiyon kameraları takılarak kullanılabiliyor.

Aksiyon kameranızı drone’un önüne takarak uçurabilirsiniz, bu ayrıca geniş açılı bir çekim yapmayı da sağlıyor.  GoPro Karma DJI Mavic Pro gibi katlanabiliyor ve katlandığında boyutu 36-24 cm oluyor, ağırlığı ise sadece bir kilogram. Yani GoPro Karma’yı istediğiniz gibi çantanızda taşıyıp her yere götürebilirsiniz.GoPro Karma’nın farklı özelliklerinden biri de bahsettiğimiz gibi üç eksenli gimbal’ı olması, bu aynı zamanda onu bir drone’dan daha fazlası yapan şey. Bu gimbal’ı ister elinizde DJI Osmo Mobile gibi kullanabiliyorsunuz, yani titreşimsiz vloglar ve diğer hareketli çekimleriniz için uygun. Bu gimbal’ın bir diğer özelliği de gimbal’ı çıkarmadan kaskınıza veya başka bir yere takabilmeniz. Bu da yine motosiklet kullanıcıları ve aklınıza gelebilecek her hareketli ortamda çekim yapanlar için oldukça uygun.

Kaliteli Uçuş Özellikleri

GoPro Karma Drone bu çok yönlü kullanımıyla aksiyon olan her yerde demiştik, bir de uçuş özelliklerine bakalım. Drone’un bir saatlik şarj ömrü var ve bu şarjla 20 dakika havada kalabiliyor. GoPro Karma 55 kilometre hızla uçuş yapabiliyor ve 4500 metre kadar yükselebiliyor. Bir kilometre mesafe içerisinde kontrol edebileceğiniz drone rüzgârlı havalarda ise 35 kilometre hıza çıkabiliyor. Görüldüğü gibi farklı tasarım ve fonksiyonlarının yanında oldukça iyi bir uçuş performansı vaat ediyor.

Kolay Kumanda

GoPro Karma Drone, 720p çözünürlüklü dokunmatik bir LCD ekranı olan efsane bir kumandayla yönetiliyor. Oyun konsollarına benzeyen eşsiz tasarımıyla bu Karma Controller ayrıca uçuş simülatörü özelliğini de barındırıyor. Bu özelliği kullanmak için ise Passenger App uygulamasını yüklemeniz yeterli. Aynı zamanda bu uygulama başka bir monitöre de görüntü aktarmak için kullanılabiliyor. Yani ergonomik, yeni tasaramı ve sunduğu ekstra özelliklerle bu kumanda bile çok konuşulacak gibi görünüyor.

Kısacası GoPro Karma Drone tasarımı, farklı kullanım özellikleri ve kumandasıyla drone ve aksiyon kamera tutkunlarının ihtiyaçlarını aynı anda karşılayarak drone teknolojisine yeni bir bakış açısı getiriyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.