Araç Kamerası Rehberi: Dash Camera

1
3593

Dünyanın birçok ülkesinde kullanılan, bazı ülkelerde zorunluluk haline getirilen araç kamerası, ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Özellikle, herhangi bir kaza durumunda hangi tarafın haklı olduğunu belirlemek için kullanılıyor ve böylelikle hem hukukun hem de sigorta şirketlerinin yararına oluyor. Birçok sürücü aracında bu kameraları tercih etmeye başladı. Bunun sonucu olarak da piyasada birçok marka ve model ortaya çıktı. Tercih yaparken kafası karışan, en iyi araç kamerası modelini seçmekte zorlanan ve yanlış tercih yapan kişiler oldukça fazla. Biz de araç kamerası seçerken bir rehber olması için bu yazıyı sizler için hazırladık. Araç kamerası tavsiye yazılarına bakanların kafalarının karışmaması için oldukça sade ve anlaşılır bir rehberi sizlere sunuyoruz.

En İyi Araç Kamerası Modelini Neye Göre Seçeceğim?

Bir araç kamerası satın almaya karar verdiniz diyelim ama neyi seçeceğinizi bilmiyorsunuz. Bunun için belirli bazı kriterler mevcut. Bu kriterlere göre bütçenize en uygun araç içi kamera modelini tercih edebilirsiniz.

Kamera Özellikleri

En başta şunu belirtmemiz gerekir ki, araç içi kamera tercih eden kişilerin bu kameraları kullanma amacı seyir sırasında tüm detayları kaydedebilmektir. Yani, geniş açı görüntü, yüksek çözünürlük, yüksek hız, geniş diyafram açıklığı gibi kriterler burada en önemli noktalar. Aracınızın ön camına yerleştireceğiniz araç içi kameranın görüş açısı ne kadar geniş olursa olası bir kazada tüm detayları o kadar iyi yakalayabilirsiniz. Bunun için açının 120 dereceden büyük olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Sonraki özellik ise yüksek çözünürlük. Düşük kalitede çekilen video ile hem çevredeki nesneleri göremez hem de olayın nasıl olduğuna dair çekim yapamazsınız. Bunun için kameranın en düşük 1080p yani Full HD çekim yapması şarttır. Bir de fps yani bir saniyedeki kare sayısı özelliği bulunuyor. Genelde kameralar 25 ve 30 fps hızda çekim yaparlar. Ama 60 fps hızda çekim yapan kameralar da tercih edilebilmektedir. Son olarak diyafram genişliğine dikkat etmelisiniz. F değeri olarak bilinen diyafram ne kadar geniş olursa o kadar iyi olur. Bu gece çekimlerinin daha net olmasına imkan tanır. Bunun için F değerinin 2.4 ve altı değerlerde olmasına dikkat etmelisiniz.

Batarya ve Şarj

Kullanacağınız araç içi kamera, sürüş sırasında sürekli çekim yapabilecek özellikte olmalıdır. Bunun için ya yüksek batarya kapasiteli bir araç içi kamera tercih etmeli ya da aracın elektrik devresine bağlanabilen modelleri tercih etmelisiniz. Aracın elektrik devresine bağlanan araç içi kamera modelleri daha tercih edilebilir türden oluyorlar çünkü batarya ile çalışma durumunda sürüş bitmeden şarj bitmesi gibi şeylerle karşılaşabilirsiniz. Bu da olumsuz bir durumdur.

Video Kaydı

Bu kameralar video kaydı yaptıkları için oldukça büyük bir hafıza kartına ihtiyaç duymaktadırlar. En mantıklı tercih, 1080p ve üzeri video kaydı gerçekleştiriliyorsa en az 32 gb’lık bir hafıza kartını destekleyen araç içi kamera modellerini tercih etmektir. Daha büyük hafıza kartlarını destekleyen kameralar ise en iyi araç içi kamera tercihinde en önemli kriterdir.

Akıllı Özellikler

Özellikle son zamanlarda üretilen araç içi kamera modellerinde akıllı özellikler kullanılmaktadır. Sıradan araç içi kameralar, sadece bir kameradan ibaretken yeni araç içi kamera modellerinde özel yazılımlar ve sensörler kullanılmaktadır. Bu bakımdan, içerisinde g sensörü gibi, siz kayıt yapmasanız bile olası bir ani fren ve kaza durumunda kamerayı devreye sokabilen özellikler, şerit takibi, mesafe belirleyici, sesli komutla çalışma, otomatik hafıza yenileme gibi şeyler, en iyi araç içi kamera tercihinizde size yardımcı olacaktır.

Akıllı Telefon Uyumu

Akıllı telefonlarla iletişim kurabilen araç içi kamera modelleri mevcuttur. Bir uygulama ile telefonunuza bağlanabilen bu kameralar ile çekilen görüntüyü anında telefonunuza aktarabilir veya internette paylaşabilirsiniz. Bu kriter de araç içi kamera tercihinizde size yardımcı olacaktır.

LCD Ekran

Araç kamerası inceleme yazımızda son kriter olarak LCD ekranı tercih ettik. Üzerinde bir LCD ekran bulunan araç içi kamera modelleri sürüş sırasında akıllı sistemleri kullanmanıza, bir kaza anında görüntüyü anında izleme ve tutanağı ona göre doldurmanıza veya canlı izlemeye imkan tanır. Bu bakımdan, araç içi kamera tercihinizde LCD ekran özelliğine de dikkat ediniz.

Unutmayın ki, bu tip cihazlar sizin güvenliğinizi sağlamaz. Ama olası bir olumsuz durumda size fayda sağlayabilir. Tercih yaparken, bu özelliklere ve fiyat performans oranına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. En uygun araç içi kamera tercihinizde sitemiz Herigo.com’u incelemeyi de ihmal etmeyin. İyi sürüşler.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.