Araç Kamerası İncelemesi: YI Smart Dash Camera

9
4143

Trafikte seyir halindeyken birçok olaya şahitlik ediyor veya bu olayların aktörlerinden olabiliyoruz. Sürüş sırasında yaşanan olumsuz durumlar canımızı sıkmışken, yaşanan olayın daha büyük sonuçlara sebep olmasını da bazen engelleyemiyoruz. Dünyanın birçok yerinde trafik sigortası şirketleri sürücülere getirdiği bir zorunluluk, sürücüler arasında yaygınlaşmaya başladı. Bir zorunluluk olmasa da artık sürücüler araç içi kamera edinerek sürüş esnasında kayıt gerçekleştiriyorlar. Bu alanda birçok marka araç içi kamera üretiyor. Biz de bu yazımızda, dünyaca ünlü aksiyon kamerası üreticilerinden birisi olan YI’nın otomobillere özel geliştirdiği YI Smart Dash Camera modelini inceleyeceğiz.

Araç içi Kamera: YI Smart Dash Camera

Araç içi kamera (Dashcam) modelleri git gide yaygınlaşıyor. Birçok farklı marka ve modelde araçiçi kamera edinmek mümkün. Ama, özellikleri ve kalitesiyle dikkat çeken kameralar daha çok rağbet görüyor. YI Smart Dash Camera da bu kameralardan birisi. Birçok özelliği içinde barındırması, kamera özellikleri, akıllı sistemleriyle bu araç içi kamera tam ihtiyacınız olan kamera.

Kamera Özellikleri

Bir araçiçi kameranın en önemli noktası video kayıt kalitesidir. YI Smart Dash Camera, yüksek çözünürlüklü video kayıt etmenize imkan tanıyor. 1080p çözünürlüklü, 60fps hızda video kaydı yapabiliyor. Daha yüksek çözünürlük isterseniz, 30fsp hızda 1296p çözünürlüklü video da çekebiliyor. Lensi F 1.8 diyafram açıklığına sahip. Bu da gece çekim yaparken daha iyi görüntü elde etmenize olanak tanıyor. 165 derecelik kamera açısı bulunan YI Smart Dash Camera ile daha geniş bir alanda görüntü kaydı yapabilirsiniz.

Akıllı Kamera, Rahat Sürüş

Gelelim bu kameranın akıllı özelliklerine. Kamera, içerisindeki 3 eksenli G sensörü sayesinde acil durumlarda, siz kamera kaydını başlatmamış olsanız bile kayıt almaya başlıyor. Acil bir fren veya çarpma durumunda g sensörleri devreye girerek kaydı başlatıyorlar. Ayrıca, ADAS (Advanced Driver Assistance System – İleri Düzey Sürücü Asistan Sistemi) özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde şerit takibi gerçekleştiren YI Smart Dash Camera şeritten çıkma durumunda sizi uyarıyor. Ayrıca, öndeki araca çarpma mesafesinde bulunduğunuzda veya çarpma ihtimali gerçekleştiğinde de uyarı veriyor.

 

Diğer Özellikleri

Dahili bataryası bulunmayan bu araç kamerası güç kaynağı olarak aracınızı kullanıyor. Bu sayede pil bitmesi gibi aksilikler asla yaşamıyorsunuz. Ayrıca sürekli kayıt özelliği sayesinde, hafıza kartı dolsa bile en eskiden başlayarak video kayıtlarını siliyor ve yerine yenisini kaydediyor. Böylelikle sürüş sırasında video kaydında bir aksilik yaşamıyorsunuz. 2.7 inçlik ekranı ile canlı kayıt izleme ve hafızadan izleme yapabiliyorsunuz. Wi-Fi özelliği bulunan YI Smart Dash Camera ile çektiğiniz görüntüleri uygulama aracılığıyla akıllı telefonunuza indirebilir ve kolayca paylaşabilirsiniz.

Herigo kalitesiyle edinebileceğiniz YI Smart Dash Camera size sürüş sırasında büyük rahatlık sağlayacaktır.

 

9 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Cihaz sürekli kayit yapiyor. 7/24 kayitta. aracım çalişmiyorken gece aracı kullanmıyorken bile kayıt yapıyor. bunu düzeltmenin bir yolu yok mu?

    • Merhaba, Yi Smart Dash Camera marka model araç kamerası aracınızın çakmaklık girişinden güç alarak çalışmaktadır. Kamerayı kullandığınız aracın çakmaklık girişi kontak kapalı iken çalışmaya devam ediyor ise kamerada çalışıp kayıt almaya devam edecektir. Aracınızın kontağını kapattığınızda kameranın kapanmasını istiyorsanız eğer araç çakmaklık girişinizi kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.

  2. Araç Park halindeyken çarpma olması durumunda güç kaynağına takılı olmadığı için g sensörü devreye girerek kayıt yapıyor mu. Yani park halindeyken araç koruma altında mı?

    • Merhaba Tarık Bey, sorunuz için teşekkür ederiz. Araç kamerası aracın çakmak veya avarsa aracın usb girişinden sarj edilebilmektedir. Çakmak kısmı devredeyken ancak kamera çalışabilmektedir. Kameranın dahili bir bataryası mevcut değil dolayısıyla herhangi bir güce bağlı değilse kamera çalışamaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.