Aksiyon Kamerası ile Drone Yapımı: Kendi Kameralı Drone’unuzu Yapın!

0
6534

Birçok kişi drone teknolojilerine ilgi duyuyor. Bunda, drone’ların havadan görüntüleme sistemi olmasının da büyük etkisi var. İnsanlar farklı bir açıdan fotoğraf ve video çekmek için drone ediniyor ve kullanıyor. Fakat, herkesin bütçesi multikopter veya quadcopter olarak tabir edilen bu cihazlara yetmiyor. Ya da edinilen drone modellerinin kameraları yeterli olmayabiliyor. Bunun sonucu olarak da bazı kimseler üzerinde kamera olmayan ya da kamerası değiştirilebilen drone’ları satın alarak daha gelişmiş kameraları yerleştirmeyi tercih edebiliyor. Kamerasız drone edinip, çeşitli yöntem ve tekniklerle bir kameralı drone sahibi olabilirsiniz. Tabii ki burada dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Hep bunları ele almak hem de size bir yol göstermek amacıyla bu yazıyı kaleme aldık.

Seçeceğiniz Multikopter Modeline Dikkat!

Öncelikle, piyasada bulunan kameralı drone modellerinin çoğunun, gimbal ve kamera kısmının değiştirilemediğini belirtmek isteriz. Yani, meşhur drone markalarının cihazlarında kullandıkları kameralara müdahale edemiyorsunuz. Bunun için, ya kamera kısmı sökülebilen ya da kamerası bulunmayan drone modellerini seçerek işe başlayabilirsiniz. Oyuncak drone modelleri bile bazen işinizi görecektir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken şey, satın aldığınız drone’un takacağınız kamerayı taşıyabilmesi. Bunun için de batarya ve motor gücüne mutlaka dikkat etmelisiniz.

Mini drone veya küçük drone modelleri, takmak istediğiniz kamerayı taşıyamaz veya bataryası uzun süreli uçuşlara imkan tanımazsa yapacağınız pek bir şey kalmıyor demektir.

Kendi Havadan Görüntüleme Sistemi Cihazınızı Üretin!

İddiamız, birçok kişinin bunu başarabilmesinden dolayı bu kadar büyük. Seçtiğiniz drone modeline en iyi kamerayı yerleştirerek kendi İHA’nızı oluşturabilirsiniz. Bunun için, hem ihtiyacınızı görecek bir drone, hem de bu drone’a takılabilecek iyi bir aksiyon kamerası edinmeniz lazım. Bunun ardından, isterseniz özel düzenekler kullanarak, isterseniz de hazır sisteme kamerayı bağlayarak kendi kameralı drone modelinizi üretmiş olacaksınız.

Basit birkaç adımda drone’unuzu kameralı hale getirmek için bilmeniz gerekenler aslında oldukça basit.

  • Drone’unuzun motor ve batarya gücünü bilin ve takmak istediğiniz kamerayı buna göre seçin.
  • Kameranızı drone’a sabitlemek için özel düzenekler hazırlayın. Unutmayın ki, bu drone’u uçurduğunuzda artık her şeyiyle sizden uzakta olacak. Havadayken tatsız bir şeyler karşılaşmak istemezsiniz.
  • Gimbal rahatlığından vazgeçmeyi öğrenin. Çünkü, takacağınız kamera büyük ihtimalle bir gimbal sistemine bağlı olmayacak.
  • Sağlamlığa dikkat edin. Kameranızın veya drone’unuzun zarar görmesini istemezsiniz.
    Kameranın kontrolünü sizde olmayacak. Bu sebeple, uçuştan önce mutlaka kameranızın kayıt aldığından emin olun.

Drone ve Aksiyon Kamera: Vazgeçilmeziniz

Bilmelisiniz ki, bu çalışmanızda size yardım edecek iki şey var: Bir quadcopter yani drone, bir de aksiyon kamerası. Bir drone’un taşıyabileceği ve çok kaliteli görüntü kaydı yapabilen en küçük kamera tabii ki aksiyon kamerası. Bunun bilincinde olarak, kamera takmak istediğiniz drone modelinize en uygun aksiyon kamerasını seçmeniz çok çok önemli. GoPro, SJCam, YI veya Hericam gibi ihtiyacınızı karşılayacak aksiyon kamerası modelini seçerek kendi kameralı drone çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.

Sivil havacılık çağının altın çocukları drone modelleri, ellerinizde farklı bir şekle bürünecek. İHA olarak da bilinen bu drone’lar, değiştirilebilir ve konfigüre edilebilir halleriyle her zaman işinizi görecektir. Yeter ki yaratıcılığınızı konuşturun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.