Aksiyon Kamerası Karşılaştırma: YI Lite vs Hericam H4 Pro vs Sj4000

0
1863

Aksiyon kamerası satın almak isteyenler araştırmalarında mutlaka giriş segmenti fiyat performans oranı yüksek kameraları da incelerler. Piyasada bulunan birçok aksiyon kamerası uygun fiyatlı olduğu halde performans olarak çok şey verememektedir. Biz, hem fiyat olarak uygun hem de performans olarak üst düzeyde üç adet aksiyon kamerasını sizler için karşılaştırmak istedik. YI tarafından üretilen YI Lite, Herigo tarafından üretilen Hericam H4 Pro ve SJCam’in Sj4000’i fiyat performans olarak tam size göre üç adet kamera. Bakalım hangisinin hangi özelliği iyi, hangisi ön plana çıkıyor. İşte karşınızda aksiyon kamera karşılaştırması.

Kamera Özellikleri

 

Bir aksiyon kamerasından beklenen en önemli şey, kamerasının kalitesidir. Aksiyon kamera karşılaştırması yaptığımız bu üç kamera da, lenslerinin kalitesi ile dikkat çekiyor. Şimdi teker teker kamera özelliklerine bakalım.

 

YI Lite, 150 derecelik geniş açı lense sahiptir. Diyafram açıklığı f/2.8’dir. Bu da gece çekimlerinde avantaj sağlamaktadır. 4K çözünürlükte 20fps hızda video çekimi yapabilmektedir ve 16 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekimi yapabilmektedir.

 

 

Hericam H4 Pro, 170 derecelik geniş açı lensiyle dikkat çekiyor. 4K çözünürlükte 25 fps hızda video çekimi yapabiliyor. Fotoğraf çekmek isterseniz de size 12 megapiksellik fotoğraf çekme imkanı tanıyor.

 

SjCam SJ4000 de 170 derecelik geniş açı lense sahiptir. Ama SJ4000 1080p çözünürlükte video kaydı yapabilmektedir. Fotoğraf çözünürlüğü ise 12 megapikseldir. Genel olarak baktığımızda, Hericam H4 Pro kamera özellikleriyle önplana çıkıyor.

Ekran

Dahili ekranlı aksiyon kameraları, kaydedilen görüntüyü kontrol etme veya tekrar izleme konusunda avantaj sağlıyorlar. Bu üç aksiyon kamerasında da dahili ekran bulunmaktadır. YI Lite 2 inçlik dokunmatik ekrana sahiptir. Hericam H4 Pro da 2 inçlik ekrana sahiptir ama ekranı dokunmatik özellikte değil. SjCam SJ4000 de 2 inçlik ekrana sahiptir ama bu kameranın ekranı da dokunmatik özellikte üretilmemiş. Dolayısıyla ekran konusunda YI Lite diğerlerinden daha avantajlı durumda.

Batarya

Batarya, tüm elektronik cihazların en önemli parçalarından birisi haline geldi. Özellikle de günümüzde oldukça fazla gereksinimi olan cihazlarda. Aksiyon kameraların bataryaları da bu bakımdan önemli. Teker teker bakacak olursak, YI Lite 1200 mAh’lık bataryaya sahip ve 4K video çekimlerinde (wi-fi ve ekran kapalı konumda) 3 saat çekim yapabiliyor. Hericam H4 Pro 1050 mAh kapasiteli bir batarya ile geliyor. SjCam Sj4000 ise 900 mAh’lık bir bataryaya sahip ve 90 dakika çekim yapabiliyor.

YI Lite, batarya konusunda daha avantajlı bir konumda bulunuyor. Uzun batarya ömrü vazgeçilmeziniz ise YI Lite’i tercih edebilirsiniz.

Aksesuarlar ve Diğer Özellikler

Hericam H4 Pro

Aksesuar bir aksiyon kamerasının olmazsa olmazıdır. Bu üç kamera da zengin aksesuar seçenekleri sunuyorlar. Doğal olarak su geçirmez kılıf da bu kameraların ayrılmaz parçaları. YI Lite orijinal koruyucu kılıf ile 40 metre derinliğe kadar sualtında çalışabilmektedir. Hericam H4 Pro da 30 metre derinliğe kadar koruyucu kılıf ile kullanılabiliyor. SJCam SJ4000 de koruyucu kılıfı ile 30 metre derinliğe kadar kullanılabilmektedir.

Depolama da aksiyon kameraların önemli özelliklerindendir. YI Lite 16 ile 64 gb arası micro SD kart ile çalışmaktadır. Hericam H4 Pro’da da micro SD kart girişi bulunuyor. SJCam SJ4000 ise 64 gb’a kadar micro SD kartı desteklemektedir.

Bağlantı özellikleri de önemli noktalardan. YI Lite bluetooth ve wi-fi özelliğine sahiptir. Bu sayede bir akıllı telefon uygulaması ile yönetilebilmektedir. Hericam H4 Pro da wi-fi özelliklidir. Özel uygulaması ile ister telefonunuzdan yönetebilir isterseniz de kutusundan çıkan uzaktan kumanda ile yönetebilirsiniz. SJ4000 de iki farklı modelde üretilmiştir. Wi-fi özellikli modeli SJCam SJ4000 WiFi olarak geçmektedir ve bu aksiyon kamerasını da mobil aygıtınızdan kontrol edebilmektesiniz.

Genel olarak baktığımızda bu üç kameranın da birbirine üstün özellikleri bulunuyor ama üçü de neredeyse eşit özellikteler. Birkaç farklılığı saymazsak tabii ki. Sitemiz üzerinden bu üç aksiyon kamerasını da inceleyebilir ve istediğiniz cihazı satın alabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.