Aksiyon Kamerası Hakkında Merak Edilenler

13
14694

Son zamanların trend teknolojik cihazlarından birisi aksiyon kamerasıdır. Aksiyon kamerası, piyasaya sürüldüğü ilk günden beri birçok kişi tarafından edinildi ve kullanıldı. Hala dünya çapında büyük satışlar yapılıyor ve gün geçtikçe farklı modeller ve yeni teknolojilerle karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla birçok kişi bu kameraları merak ediyor veya edinmek istiyor. Biz de aksiyon kamerası hakkında merak edilenleri bir yazıda toplayarak bu konuda bilgi edinmek isteyenlere yardımcı olmak istedik. Gelin önce aksiyon kamerası nedir, ne işe yarar bundan bahsedelim.

Aksiyon Kamerası Nedir?

Aksiyon kamerası, temelde bir dijital kameradır ama hareketli anları kaydetmek için özel olarak tasarlanmıştır. Genelde kompakt ve sağlam olarak üretilirler ve suya dayanıklı olarak tasarlanırlar. Bazı modeller su damlacıklarına karşı dayanıklı iken son zamanlarda üretilen modeller tek başlarına suya dayanıklı olmaktadırlar. İlk duyurulduklarında ekstrem sporlar yapan kişiler hedef kitle olarak seçilmişken bugün bambaşka alanlarda kullanılabilmektedir. Bu kameralar örneğin, su altı kamerası, dalış kamerası, kask kamerası veya vlog çekenler için yardımcı kamera olarak kullanılıyor.

Aksiyon Kamerası Kullanım Alanları

Aksiyon kamerası bugün birçok alanda kullanılabiliyor. En çok bilinen kullanım alanı ekstrem sporlardır. Dağcılık, kayak, sörf gibi zorlayıcı sporları yapan kişiler bu kameraları video kaydetmek amacıyla kullanıyorlar. Ama bunun dışında da aksiyon kameralar kullanılabiliyorlar. Örneğin, bisiklet veya motosiklet kullanıcıları sürüş esnasında kask kamerası olarak bu kameraları kullanıyor ve video kaydı yapabiliyorlar. Çünkü aksiyon kameralar geniş açılı çekim yapabiliyor ve bu sayede olası olumsuz durumlarda görüntüyü eksiksiz kaydedebiliyor

Aynı zamanda bu kameralar, kendisi veya koruyucu kılıfı (housing) ile suya dayanıklı olabiliyorlar. Böylelikle su altında kullanıma da uygun oluyorlar. Dalış meraklıları, sörf yapanlar, yüzücüler aksiyon kamerası modellerini tercih edebiliyorlar.

Az önce de dediğimiz gibi, geniş bir alanı kayıt etme imkanı tanıdığından bu kameralar araçiçi kamera olarak da kullanılabiliyorlar.

Bunlar gibi birçok alanda, örneğin vlog çekerken, evcil hayvanların gözünden dünyayı görmek istediğinizde vb. bu kameraları kullanabilirsiniz.

 

 

 

Hangi Aksiyon Kamerasını Tercih Etmeliyim

Aksiyon kameralar hakkında en çok merak edilen konulardan birisi de budur. Satın almadan önce uzun uzun araştırma yapan veya belirlediği aksiyon kamerasının fiyatını farklı yerlerden araştıran kişiler birçok şeyle muhatap oluyorlar. Biz, bir aksiyon kamera tercihi yapmadan önce bazı kriterlere dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Kamera özellikleri

Aksiyon kameraların en önemli kısımları kameralarıdır. Burada, kameraların geniş açılı olmasına, gece çekimlerde kötü görüntüler elde etmemek adına diyafram değerinin büyüklüğüne (f değeri olarak da bilinir), sensöre ve dolayısıyla çekim yapma özelliklerine bakmanızda fayda var. Son dönemlerin trendi olan 4K videolar sizin için önemli bir kriterse 1080p video çekim yapan aksiyon kameraları değil 4K çekim yapanları tercih etmelisiniz.

Batarya

Tabii ki bir aksiyon kameranın önemli özelliklerinden birisi de bataryasıdır. Yüksek kapasiteli ve uzun süreli kullanıma uygun bataryalı aksiyon kameralar her zaman daha iyidir. Hatta, kullanım amacınıza göre değiştirilebilir bataryalı olanları da dikkate almanız gerekebilir. Özellikle kask kamerası olarak kullanmak amacınız varsa değiştirilebilir bataryalı kameralar ilk tercihiniz olmalı.

Su Geçirmez Özellik

Bir aksiyon kameranın su altı kamera veya dalış kamerası olarak kullanımı için su geçirmez özelliği çok önemlidir. Son zamanlarda üretilen bazı kameralar herhangi bir aksesuara ihtiyaç duymadan suya dayanıklı yapısı ile su altında kullanılabiliyor. Ama çoğu bir housing (koruyucu kılıf) yardımı ile bu özelliği kazanıyor. Burada, su altında ne kadar dayanabilir, koruyucu kılıf kaç metreye kadar işe yarar, bu gibi özelliklere bakmanızda fayda var.

Hafıza, Ekran ve Diğer Özellikler

Bugün çoğu aksiyon kamerası micro SD kart desteği sunuyor. Dolayısıyla, video kayıtlarınızın uzun süreli olabilmesi ve hafızanın sorun çıkarmaması için yüksek kapasiteli kartları destekleyen aksiyon kameraları tercih edebilirsiniz.

Ayrıca, ekran da bu kameralarda bulunan önemli özelliklerdendir. Hem kontrol, hem de videoyu izleme imkanı tanıyan ekranlar, eğer kask kamerası veya araç içi kamera olarak kullanma amacıyla bu kameraları alıyorsanız, sizin için vazgeçilmez kriterlerden birisi olmalı.

Wi-fi desteği de bugün birçok aksiyon kamerasında mevcut. Bu sayede uzaktan bir kontrol kumandası veya akıllı telefonunuzla bu kameraları kontrol edebilirsiniz.

Mikrofon da aksiyon kameraların dikkate alınması gereken özelliklerindendir. Bazı aksiyon kamerası modelleri üzerinde bir mikrofon ile gelmiyor. Bu da ekstra bir mikrofon alma ihtiyacı doğuruyor. Dolayısıyla, video çekim sırasında ses sizin için önemli ise mikrofon desteğiyle gelen aksiyon kameraları tercih etmelisiniz.

Çekim özellikleri de son değineceğimiz konu. Yazılımına dahil edilen özel modlarıyla farklı çekimler yapmanıza imkan tanıyan bu seçeneklerde aksiyon kameranızı bambaşka bir şekilde kullanabilirsiniz. Time-lapse gibi çekim modlarına ilginiz varsa bu özelliklere de mutlaka bakmalısınız.

 

Aksiyon Kamerası İçin Mikrofon Neden Gereklidir? Hangi Aktivitelerde Mikrofona İhtiyaç Duyarım?

Az önce de belirttiğimiz gibi, bazı aksiyon kamerası modelleri dahili mikrofonla üretilmiyor. Burada da harici olarak, bir aksesuar gibi satılan mikrofonlara ihtiyaç duyulabiliyor. Her iki durumda da, mikrofonlu bir aksiyon kamerası, ne amaçla kullanıldığına bağlı olarak önem arz edebilir. Kask kamerası veya vlog kamerası olarak tercih ettiğinizde, bir mikrofon bulunması olmazsa olmazdır. Çünkü, kask kamerası olarak kullanıyorsanız, ses de en az görüntü kadar değerli olacaktır.

Zaten, vlog çekme amacıyla aksiyon kamerasını tercih ettiyseniz, harici mikrofon bağlanabilen modelleri tercih etmenizde büyük fayda olacaktır.

Spor yaparken veya doğa yürüyüşü sırasında bu kameraları kullanıyorsanız, ortam sesleri sizin için oldukça önemli olabilir. Bu durumlarda da mikrofonlu bir aksiyon kamerası her zaman bir adım önde olacaktır.

Aksiyon Kamerası Aksesuarları Nelerden Oluşur?

Aksiyon kamerasını daha etkili bir şekilde kullanabilmek için aksesuarlara ihtiyaç vardır. Çoğu kamera, kutusundan çıkan zengin aksesuarları ile rahatça kullanılabilmektedir ama bazıları yeterli olmayabilir. Bunun için aksesuarları incelediğinizde, her ihtiyaca göre bir aksiyon kamerası aksesuarının bulunduğunu görürsünüz.

Örneğin, kask kamerası olarak kullandığınız aksiyon kamerası için, kaska daha iyi bir şekilde yerleştirebilmek için kask aparatları, bağlantı aparatları, sesle kontrol kumandaları vb. tercih edilebilir. Bu sayede kameranızı çok daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Sualtında kullanmak üzere bir aksiyon kamerası tercih ediyorsanız, su geçirmez kılıflar (housing), dalış filtreleri, housing’de buğuyu önleyici kit gibi seçenekleri denemelisiniz.

Her ne amaçla kullanıyorsanız kullanın, ekstra batarya, farklı koşullara uygun şarj cihazları, powerbank’lar, koruyucu kılıflar, kafa ve göğüs bantları gibi aksesuarları mutlaka denemelisiniz.

Aksiyon Kamerası Aksesuarlarını Nasıl Seçmeliyim?

Az önce de belirttiğimiz gibi, aksesuarları, aksiyon kameranızı kullanım amacınıza göre seçmenizde fayda var. Uzun süreli kullanımlarda bulunuyorsanız şarjla ilgili aksesuarlar (ekstra batarya, powerbank, kablo, şarj cihazı), farklı koşullarda çekim yapmak istiyorsanız bağlantı aksesuarları (bisiklet ve kask bağlantı aparatları, kafa ve göğüs bantları, ekstra bağlantı parçaları), sualtı kullanımda koruyucu aksesuarlar (filtreler, housing vb.) tercih etmelisiniz.

Aksiyon Kamerası Housing’i Nedir?

Kameranızı aracınızda veya sualtında kullanıyorsanız bunu bir koruyucu kılıfla kullanmanız gerekecektir. Bu kılıf, sualtında kameranın bozulmasını önler ve onu bir sualtı kamerası modeline çevirir; kask veya bisiklet demirlerine bağlantı yapıldığında savrulmasını önler veya sabit tutturur ki bu haliyle de motosiklet kamerası veya kask kamerası haline gelir. Housing’ler, farklı kullanımlar için tasarlanmıştır ve çoğu aksiyon kamerasında kutuyla birlikte gelmektedir. Bir aksiyon kamerası suya dayanıklı olsa da housingi kullanmak daha avantajlı olabilir.

Aksiyon kamerası ve aksiyon kamerası aksesuarlarıyla ilgili bütün bilgileri sitemiz üzerinden edinebilir ve bunları yine sitemizden satın alabilirsiniz. Dünyaca ünlü birçok markanın resmi distribütörü olan Herigo size her zaman en iyisini sunuyor.

13 YORUMLAR

 1. Merhaba.Kask içi sesli kayıt ederken intercom dan bağlı diğer motorsiklet üzerindeki arkadasımında sesini eş zamanlı nasıl kayıt edebiliriz bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz

 2. Aksiyon kamerası : yapılan çekim canlı izlenebilen kameramıdır. Yani su altında kamera çekim yaparken ben onu dışarda telefon veya entegre olunan cihazdan canlı izleyebilirmiyim.
  Teşekkür ederim

  • Merhaba
   Aksiyon kamerası ile cep telefonuarasın da Wi-Fi bağlantısı kurarak anlık olarak çekim’i cep telefonunuzdan izleyebilirsiniz. Ancak su altında Wi-Fi sinyali dağılamayacağından o yönde bir kullanım söz konusu olamaz.

   • aksiyon kameradan wifi canlı görüntü izlemek için kaç metre mesafeden izlenebilir (sualtından değil).
    internete gerek varmı kameranın içine turkcel kartmı takmak lazım.
    içinde gsm kart takma yerimi var.
    aksiyon kamera 100 metreden kendi wifi si çekermi cepten izlenebilirmi
    turksel kart takılı olmasa kendi gücü kaç metreye sinyal verir
    jarzi kaç saat çalışır
    arabanın çakmak girişine şarzı takılırmı

    • Merhaba
     Wi-Fi etkin bağlantı menzili aksiyon kameranızın marka modeline göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak 5-8 metre aralığında kesintisiz canlı aktarım olmaktadır. Aksiyon kameralarında genel olarak sim kart takma yuvası bulunmaz. Wi-Fi bağlantısı kameranın kendi içinde bulunan Wi-Fi özelliği ile sağlanır. Cep telefonunuzdan tıpkı bir modeme bağlanır gibi aksiyon kameranıza bağlanır, daha sonra kameranızın uygulamasını açarak kameranızdan anlık görüntü aktarımı ve kameranızın kontrolünü sağlayabilirsiniz.
     Şarj süresi yine kullanacağınız kamera modeline göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak bu süre 1 saat ila 2 saat arası değişiklik göstermektedir.
     Kameraların bir çoğu Usb kablo üzerinden şarj olduğundan aracınızın çakmaklık girişinden şarj edebilirsiniz.

 3. aksiyon kameradan wifi canlı görüntü izlemek için kaç metre mesafeden izlenebilir (sualtından değil).
  internete gerek varmı kameranın içine turkcel kartmı takmak lazım.
  içinde gsm kart takma yerimi var.
  aksiyon kamera 100 metreden kendi wifi si çekermi cepten izlenebilirmi
  turksel kart takılı olmasa kendi gücü kaç metreye sinyal verir

 4. kulübümüzün amatör futbol maçlarınını youtube veya facebook üzerinden canlı yayın yapmak istiyorum,düşük bütçeli bu yayınlara uygun kamera önerisi ve kullanım ile ilgili bilgi verebirimisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.