Aksiyon Kamera Karşılaştırması: DJI Osmo Action ve GoPro Hero7 Black

0
3013
Aksiyon kamerası üreticileri gün geçtikçe yeni ürünleriyle karşımıza çıkıyorlar. Bu sektörü doğuran ve hep bir adım önde olan GoPro, geçtiğimiz sene son üyesi GoPro Hero7 modelini duyurmuştu. 3 farklı varyasyonda üretilen GoPro Hero7’nin en donanımlı sürümü Hero7 Black versiyonu. Önceki Hero modellerine göre daha gelişmiş bir teknoloji ile harika görüntüler vaad eden GoPro, geçtiğimiz günlerde DJI tarafından duyurulan Osmo Action ile büyük bir yarışa başlayacak gibi duruyor. DJI Osmo Action, duyurulmasının ardından GoPro Hero7 Black ile karşılaştırılmaya başlandı haliyle. Biz de bu iki aksiyon kamerasını tüm özellikleriyle karşılıklı olarak değerlendirmek istedik.

DJI Osmo Action vs GoPro Hero7 Black

Kamera Özellikleri

Aksiyon kamerası almak isteyen kişiler en başta kamera özelliklerini incelemektedir. En ağır koşullarda en iyi sonuçları vermesi istenen aksiyon kamerasında bulunan kamera da bu koşullara uyumlu olmalıdır. Şimdi her iki kamerayı özellikleriyle inceleyelim. GoPro Hero7 Black 12 megapiksel çözünürlükte fotoğraflar, 4K 60fps hızda video çekebilmektedir. 2.7K çözünürlükte 120fps, 1080p çözünürlükte 240fps hızda videolar da çekmek mümkün. Ayrıca, mp4 formatında çekilen videolarda H.264 ve H.265 sıkıştırma yöntemleri kullanılmaktadır. Videoların bitrate’i 74 mb/s olmaktadır. SuperPhoto, Time Warp Video özellikleri ile video çekimlerde farklılık yaratan Hero7 Black, 8x slow motion videolar çekebilmektedir. Osmo Action da 12 megapiksel çözünürlükte fotoğraflar ve 4K 60fps hızda video çekebilmektedir. 2.7K çözünürlükte 60fps’de kalan video hızı 1080p çözünürlükte 240fps’yi vermektedir. mp4 ve mov formatında video kaydı yapan Osmo Action mp4 için h.264 sıkıştırma yöntemi kullanmaktadır. Videoların maksimum bitrate’i 100 mb/s olan Osmo Action bu konuda Hero7 Black’ten daha iyi sonuçlar verebilir. 4K HDR video modu, timelapse özelliği ve manuel ayarlarıyla kullanıcıya daha fazla kontrol imkanı da sunuyor. Ayrıca 8x slow motion videolar da çekmek mümkün. Kamera özelliklerine baktığımızda, özellikle 4K çekimlerde 100 mb/s bitrate hızına ulaşan Osmo Action’ın Hero7 Black’e göre daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Görüntü Sabitleme

Aksiyon kamerası denince akla gelen bir sonraki şey görüntü sabitleme özelliği. En aksiyon dolu anlarda sabit görüntüler elde etmek isteyen kişiler aksiyon kameralarını bu sebeple tercih ediyor. GoPro Hero7 Black, kendi teknolojisi olan HyperSmooth görüntü sabitleme teknolojisini kullanmaktadır. Elektronik sabitleme ve yazılım desteği ile ortaya çıkan bu teknoloji ile daha sabit görüntüler elde etmek mümkün. DJI Osmo Action ise çok güvendiği RockSteady teknolojisini kullanıyor. Mekanik sabitlemenin en iyi örneklerini üreten DJI bu tecrübesini elektronik sabitlemeye de aktarmış ve rakiplerinden çok daha iyi bir görüntü sabitleme özelliği elde etmiş. Özellikle Osmo Action’ı Hero7 Black ile karşılaştırdığımızda RockSteady’nin HyperSmooth’tan çok daha iyi sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz.

Ekran

Aksiyon kameralarında ekran artık elzem hale geldi. Yeni ürünlerde muhakkak bulunan ekranlar, orta ve üst segmente hitap eden modellerde dokunmatik olarak sunuluyor. Hero7 Black, 2 inç genişliğinde dokunmatik bir arka ekrana sahip. Ön kısımda ise bilgilendirici led ekranı bulunuyor. Osmo Action ise 1.4 inçlik dokunmatik bir arka ekrana sahip olmakla birlikte ön kısımda da sadece görüntü izlemeye imkan tanıyan bir lcd ekrana sahiptir. Bu bakımdan, sektördeki bir yeniliği daha görmüş oluyoruz. Çift ekranlı Osmo Action rakiplerinden bir adım öne çıkıyor.

Su Altında Kullanım

Bir su geçirmez kılıf olmadan su altında kullanılabilen aksiyon kameraları artık daha fazla tercih ediliyor. Bu bakımdan, her iki kameranın da su geçirmez özellikte olduğunu belirtmek isteriz. Bir su geçirmez kılıf (housing) kullanmadan her iki kamerayı da su altında rahatça kullanabilirsiniz. Fakat, Osmo Action’ın 11 metreye kadar kullanılabildiğini ve Hero7 Black’in 10 metreden sonra kullanılamadığını da belirtmek isteriz.

Batarya

En etkili kullanım için iyi bir batarya aksiyon kameralarında olmazsa olmazdır. Hero7 Black, 1220 mAh’lık bataryası ile 4K 60 fps’de HyperSmooth açıkken 45-50 dakikalık batarya performansı sunmaktadır. Osmo Action, 1300 mAh’lık bataryası ile 4K 60fps’de RockSteady açıkken yaklaşık 63 dakika video çekimi yapabilmektedir. Her iki aksiyon kameranın da bataryası değiştirilebilir özelliktedir.

Bağlantı Özellikleri

Her iki kamera da Bluetooth ve Wi-Fi ile akıllı telefonlara bağlanabilmektedir. Ayrıca, her iki cihazda da USB type-c bağlantısı bulunmakla birlikte Hero7 Black’te HDMI çıkışı bulunurken Osmo Action’da bulunmamaktadır.

Hafıza

Her iki cihaz da micro SD kart ile çalışabilmektedir. İki kamerada da 256 gb’a kadar micro SD kartlar kullanılabiliyor. Fakat, özellikle dikkat edilmesi gereken şey, Osmo Action’da kullanılan micro SD kartın yazma hızının en az 100 mb olması gerekmektedir.

Mikrofon ve Hoparlör

GoPro Hero7 Black biri üstte ve ikisi yan taraflarda olmak üzere 3 adet dahili mikrofona sahiptir. Osmo Action’da ise biri üstte ve diğeri kameranın solunda olmak üzere iki adet mikrofona sahiptir. Ayrıca her iki cihaza da USB type-c uyumlu mikrofon adaptörleri ile 3.5 mm jack girişi olan mikrofon takılabilmektedir. Her iki cihazda da dahili hoparlör bulunmaktadır. Tüm bu özellikleri ele aldığımızda Osmo Action’ın bir adım öne çıktığını söyleyebiliriz. Ama her iki kameranın da birbirlerine üstünlüğü bulunuyor. İhtiyacınız ve isteğinize göre size en uygun cihazı seçebilirsiniz. Ama şunu belirtmeliyiz ki her iki kamera da size yeterince iyi sonuçlar verecektir.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.