Airbus’ın Drone Taksisi Havalandı: Airbus Drone Taksi

0
1272

Uçan arabalar 21. yy’ın en çok beklenen teknolojik gelişmesiydi. Birçok bilimkurgu filminde uçan arabaların gelecekte hayatımızda olacağı ve artık yollara ihtiyacımızın olmayacağı işlenmişti. Bugün, uçan arabalar noktasında pek ilerleyememiş olsak da, yavaş yavaş atılımlar gerçekleştirmiyor değiliz. Özellikle son birkaç senede gündemimizde oldukça yer tutan drone teknolojisi, yeni ürünleri ortaya koyduğu gibi bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmez unsuru olan uçan arabaları da hayatımıza sokacakmış gibi gözüküyor. Bu konuda daha önce Uber bir girişimde bulunmuş ve Los Angeles’ta uçan taksi hizmeti vermek için gerekli izinleri almıştı. Aynı şekilde Dubai’de de drone taksi çalışmaları başlamıştı. Şimdi de dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden birisi olan Airbus bir girişimde bulundu. Airbus drone taksi testlerine başladı!

Airbus’tan Drone Taksi: Alpha One 

2017 yaz aylarında Airbus drone taksi çalışmalarına başlayacağını duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde de bu konuyla ilgili ilk çalışmanın haberi internete düştü. Airbus ekibinin çalışmalarını yürüttüğü drone taksi modeli ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Alpha One adı verilen drone taksi ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Ekibin uzun süren titiz çalışmaları sonunda ortaya çıkan Alpha One drone taksi şimdilik kısıtlı özelliklere sahip.

İlk aşamada yaklaşık 15 metre havalanan ve havada yaklaşık 53 saniye duran Alpha One için testler devam ediyor. Bu test uçuşunun ardından başarılı bir uçuş daha gerçekleştiren ekip çalışmaların oldukça iyi gittiğini söyledi. Otonom ve elektrikli olarak tasarlanan Alpha One birçok özelliğe sahip. Bir pilota sahip olmadan otomatik uçuş gerçekleştirebilen ve tamamen elektrikle çalışan Airbus’ın drone taksisi, VTOL olarak bilinen hava araçları sınıfına dahil olacak. Yani dikey iniş kalkış yapabilen hava aracı olarak tasarlanan Alpha One, herhangi bir piste ihtiyaç duymadan uygun alanlarda iniş ve kalkış yapabilecek. Tek kişilik tasarlanan Alpha One için çalışmalar devam ediyor. Airbus’ın bir drone ağı kurma hayalinin en büyük parçası olacak Alpha One şu an için geliştirme aşamasında. Son kullanıcıya ulaşması ne kadar zaman alır bunu kestirmek güç ama gelecekte, insanoğlunun hayalini kurduğu uçan arabalar hayal olmaktan çıkacağa benziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.