360 Derece Kamera Yapımı: YI 4K Aksiyon Kamerası ile VR Kamera Nasıl Yapılır?

0
2757

360 derece kamera ile görüntü kaydı yapmak, günümüzde git gide popülerliği artan bir uygulama haline geldi. Birçok firma farklı segmentlere yönelik VR kamera üretimi gerçekleştiriyor. İki adet kameradan oluşan VR kamera örnekleri ise bunun en alt basamağında bulunuyor. Kalitesi ise fiyatına göre değişen bu kameralar profesyoneller için beklentileri karşılayamayabiliyor. Haliyle profesyonel kullanıcılar ve içerik üreticiler daha kaliteli kameralara yöneliyorlar ama onların fiyatları da cep yakabiliyor. Bunun farkında olan ve aksiyon kameralar üreten YI, aksiyon kameralarının VR kameraya dönüşebildiği bir sistem geliştirmiş. Basit birkaç adımda kaliteli bir VR kamera elde edebileceğiniz bu çözüm ile yüksek bütçeleri gözden çıkarmadan kaliteli bir VR kamera elde edebilirsiniz. Şimdi gelin bunu nasıl yapacağımıza bir göz atalım.

YI 4K Aksiyon Kameralardan 360 Derece Kamera Elde Etmek İçin Neler Gerekli?

YI 4K Aksiyon Kamera kullanarak VR kamera elde etmek için ihtiyaç duyduğumuz bazı şeyler var. Öncelikle, 6 adet YI 4K Aksiyon Kamera olması gerekiyor. Daha fazla sayıda kamera kullanarak da oluşturabileceğiniz bu sistemi biz 6 adet kamera üzerinden anlatacağız. Sitemiz üzerinden satın alabileceğiniz bu kameralar çalışmanın merkezi olacaklar. Ardından, bu kameralarımızı takacağımız 360 VR donanımını elde etmemiz lazım. Bunun için de şu adresteki 3D yazıcı uyumlu tasarım dosyasını indirip 3D yazıcıdan çıktı almanız lazım. İmkanınız yoksa özel olarak üretilmiş bu donanımı siparişi edebilirsiniz. Sonrasında, kameralarımızı bağlayabileceğimiz çoklu usb kablo gerekiyor. Özelliklerine şu adresten ulaşabileceğiniz bu usb kablo, kameraların senkronize çalışması için gerekli. Bu sisteme bir de özel bir yazılım gerekiyor. Onu da şu adresten indirebilirsiniz. Bunların ardından isterseniz bir bluetooth kumanda da edinebilirsiniz. Ama sistemin çalışması için gerekli bir araç değil. Sadece, edinirseniz çokça işinizi kolaylaştıracaktır.

Nasıl Çalışır?

İlk olarak, tüm kameraları birbirine çoklu usb kablosu ile bağlıyoruz. Bu kameralardan birisi ise kontrol görevi görecek kamera olacak. Bu kamera, usb kabloların uygun girişine bağlanan kamera olacaktır. Böylelikle tek bir tuş ile tüm kameralar ortak kayıt alabilecekler. Ayrıca, bütün kameraların yazılımlarının aynı sürüm olması da önemlidir. Böylelikle ortak çalışmada bir problem yaşamayacaksınız. Ek olarak, tüm kameralar ortak olarak çalışırken çok çok az bir zaman kayması yaşayabilirler. Bunun önüne geçmek için de her 30 dakikada bir görüntü kaydını baştan başlatmanız uygun olacaktır.

YI 4K Aksiyon Kameralardan Elde Edilen VR Kameranın Kurulumu Nasıl Yapılır?

En başta, yukarıda linkini verdiğimiz yazılımı indiriyorsunuz. İçerisinde yer alan firmware_first.bin ve firmware_others.bin dosyaları önemli. YI 4K Aksiyon Kameralardan birini ana kamera olarak belirleyip micro SD kartının içine firmware_first.bin dosyasını firmware.bin olarak değiştirip atıyorsunuz. Ardından kamerayı çalıştırıp kurulum adımlarını takip ediyorsunuz. Diğer kameralara ise micro SD kartlarına firmware_others.bin dosyasını, adını firmware.bin olarak değiştirip atıyor ve kurulumlarını gerçekleştiriyorsunuz. Kameralar artık birbirine bağlanmaya ve görüntü kaydetmeye hazırlar. Ayrıca, bluetooth kumanda edindiyseniz, ana kameraya girip ayarlardan bluetooth paylaşımını açarak kumandayı kamera ile eşleştiriyorsunuz.

Bu aşamaları gerçekleştirdikten sonra VR donanımına tüm kameraları yerleştirmek kalıyor. Tüm kameraları USB kablo ile birbirine bağlamayı da unutmuyoruz. Bu aşamadan sonrası ise görüntü kaydı olacak.

YI 4K Aksiyon Kameralardan Elde Edilen VR Kamera Nasıl Kullanılır?

En başta tüm kameralarımızı çalışır pozisyona getiriyoruz. Ardından tüm kameraları fotoğraf, video veya timelapse video moduna alıyoruz. Bu işlemin ardından bluetooth kumandasını kullanarak ya da belirlediğimiz ana kamerayı kullanarak tüm kameraları çekime hazır hale getiriyor ve tekrar bluetooth kumanda ya da ana kameranın düğmesine basarak çekime başlıyoruz. Video çekiyorsak, senkronizasyonu sağlamak için 30 dk. sonra kaydı durdurup tekrar başlatmalıyız. Ya da hepsinin depolama kapasitesi ve bataryasına göre video kaydını gerçekleştirmeliyiz. Fotoğraf çekmek için de bluetooth kumandasını veya fotoğraf modundaki ana kameranın düğmesine basıyoruz. Fakat fotoğraf çekecekseniz bluetooth kumanda daha uygun bir seçenekmiş gibi duruyor.

Ana kameranın düğmesine basarak tüm kameraları kapatabilirsiniz. Ayrıca, kayıt tamamlandıktan sonra herhangi bir 360 derece görüntü birleştiri programı kullanarak görüntülerinizi hazır hale getirebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, basit birkaç adımda yüksek kaliteli bir VR Kamera elde edip görüntü kaydı yapabiliyorsunuz. Çok yüksek fiyatlı kameralar bütçenizi zorlayacaksa bu çözüm tam size göre. Tek yapmanız gereken tüm adımları izlemek ve kendi VR Kameranızı oluşturmak.

Bu yazımızda bahsettiğimiz tüm ekipmanlara Herigo’dan ulaşabilir ve garantili ürünlere uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.