360 Derece Kamera Teknolojisinin Dünü Bugünü

0
2250

Piyasada 360 VR video çekimi olarak bilinen ve 360 derece kameralar ile çekim yapılan film sektörü henüz yolun başında gözüküyor. Çok da geçmişi olmayan bu sektörün ise hızla geliştiğini gözlemliyoruz. 360 derece kamera ile yapılan çekimlerin ilk başladığı yıllarda Hollywood film piyasasında bu tarz yapılan çekimler için oldukça pahalı üst düzey kameralar kullanılırken, film başına çekim maliyetleri ise yüz binlerce doları buluyordu. Dijital teknoloji gelişimi ise maliyetleri aşağı çekmeye yardımcı olarak, sektörün gelişmesine büyük bir katkıda bulundu. Bugün, kişisel veya profesyonel kullanımlar için özel olarak tasarlanmış birçok 360 derece kamera bulunuyor. Peki bu kameralar ilk başlarda neler yapabiliyorlardı ve bu sektör nereye doğru gidiyor? Ne gibi gelişmeler ve ne gibi ürünler var, bu yazımızda bundan bahsetmek istedik.

Özel Kameralar Kullanılarak Yapılan 360 Derece Sanal Gerçeklik Çekimleri

Sinema sektöründe 360 derece film çekimine başlandığı ilk dönemlerde, o zamanın teknolojisi ile maliyetler oldukça yüksekti. Maliyetin yanında sorun teşkil eden diğer bir konu ise çekimlerde tek kamera kullanılmasıydı. Kullanılan kamera ise günümüzdeki sanal gerçeklik kameralarının kalitesinden oldukça uzaktı. Buna rağmen bu kameralara sahip olan film şirketleri, rekabet olarak büyük avantaja sahiplerdi.
Bu teknoloji özelinde gelişmiş bir mühendislik olmamasından dolayı ne kadar para harcanırsa harcansın günümüzdeki teknolojiyi yakalamak henüz mümkün değildi. Ayrıca karşılaşılan engeller arasında tek sorun gelişmiş bir kamera sistemi kurmak da değildi. Bilindiği gibi 360 derece çekim yapabilen VR kameralar, çoklu küçük kameralardan oluşan bir yapıdadır. Yazılımsal olarak bu küçük kameraların aldığı görüntüleri birleştirmek de başlı başına bir sorundu. Bu işi otomatik olarak yapacak bir yazılım geliştirilemediğinden dolayı bu işi görsel efekt sanatçıları manuel olarak yapmak zorundaydılar.

360 Çekim Sonrası Görüntü Montajı İle İlgili Sorunlar

360 derece VR kamera üzerindeki birden çok küçük kameranın aldığı görüntüleri sorunsuzca montajlamak, yoğun çaba ve zaman isteyen bir işti. Çünkü çekim yapan 8’li, 17’li ve hatta 24’lü kameradan oluşan 360 derece görüntü sistemlerinden saniyede 30 ila 60 adet arası alınan görüntülerin her biri için aynı pozlamayı, renk ayarını vb. özellikleri tutturmak emek ve zaman istiyordu. Zor olduğu kadar el ile yapılan görüntü birleştirme işi oldukça yüksek maliyetlere mal olmaktaydı. Örnek vermek gerekirse henüz günümüzdeki yüksek teknolojili 360 VR kameralar geliştirilmediği zamanlarda, bir dakikalık görüntü birleştirmenin maliyeti 8.000 dolar ile 20.000 dolar arasında değişiyordu. Ve zaman maliyeti olarak da bir dakikalık görüntünün montajlanması bir haftayı buluyordu.
Görüntü birleştirme sorununu otomatik olarak yapacak yazılım ise oldukça karmaşık algoritmalar kullanılarak geliştirilmesi gereken bir yazılımdı. Film sektöründe ise bu teknolojiyi geliştirecek ve gerekli yazılımlar için fon ayıracak kişiler bulunamadığından, 360 VR çekim konusunda önemli gelişmeler sağlanamadı. Ta ki Google ve Facebook gibi devasa şirketler bu işe el atana kadar.


Ancak ilk zamanlarda bu dev firmalar dahi görüntü birleştirme algoritmasında sorunlar yaşadılar. Yapılan uzun çalışmalar sonrası ise, optik ışınlama (optical flow) teknolojisi geliştirilerek bu işin de üstesinden gelindi. Bugün ise görüntü birleştirme konusunda Google’ın geliştirdiği “jump assembler” teknolojisi ile yüzde 80-90 oranlarında başarı sağlanabiliyor. Bu teknoloji ile Google, pazar lideri konumunda bulunuyor.
360 derece sanal gerçeklik çekimleri ve çekim sonrasında yapılması gereken montajın maddi külfeti ve zaman maliyeti düşünüldüğünde, bugün için GoPro Odyssey (jump assembler uyumlu) gibi profesyonel bir kameraya neden 15.000 $ gibi rakamlar verildiğini çok net açıklıyor.

Günümüz Teknolojisi İle Artık 360 Derece VR Çekim Herkesin Ulaşabileceği Noktada!

Bir yenilik icat edildiğinde veya geliştirildiğinde, bu teknolojinin kopyalanması ve daha ileri taşınması günümüzde hiç de zor olmuyor. Bu durumun bir örneğini ilk akıllı telefon çıktığında da hep beraber gördük. Belirli bir seviyeye getirilen 360 derece VR çekim yapan kamera modelleri ise aynı şekilde diğer teknoloji firmaları tarafından geliştirilerek, herkesin ulaşabileceği fiyat ve boyutlara getirildi. Öyle ki artık YI VR 360 ve GoPro Fusion gibi üzerinde sadece iki kamera bulunan cihazlarla gerçek 360 VR çekim yapılabiliyor. Bu cihazlar, görüntü birleştirme işini kendi içinde halledip, anında sorunsuz bir şekilde aktarılmasını da sağlıyor. Bu teknolojinin artık herkes tarafından ulaşılabilir olması ise, bu ekipmanlara büyük yatırımlar yapan firmalara bir nebze sekte vurdu. Fakat elde edilen eşitlik, daha kaliteli çekimlerin yapılmasında yaratıcılığın ön plana çıkması gerekliliğini ortaya koyuyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.