2.5 Milyon Dolarlık Vlog Yayını

0
1790

Trent Palmer, ABD’li bir uçak pilotu. Onu diğerlerinden farklı kılan bir özelliği bulunuyor: Kendisi bir Youtube kanalı sahibi. Yani Vlog yayını yapıyor. Kendi çapında çektiği videolar, Youtube kanalında binlerce izlenme alıyor. Palmer, çalışmış olduğu havaalanında kendisine yardım eden arkadaşlarıyla dünyanın en pahalı Vlog’unu çekmek istemiş. Bunun için, özel film çekimlerinde kullanılan bir helikopter kullanmışlar. 8K çözünürlüklü RED marka kamera kullanmışlar (IMAX kamerasına yakın bir kamera). Kameranın sadece lensi 214 bin dolar ediyor. Kamera ve kamera beyni (iki farklı parça) 80 bin dolar civarında. Yine, helikopterde kullanılan bir gimbal sistemi mevcut, o da 700 bin dolar gibi bir değere sahip. Helikopterin kendisi de 1.5 milyon dolar olunca, bir videonun maliyeti 2.5 milyon dolar oluyor!

Klasik Yöntemlerle Havadan Görüntüleme Ucuz Değil

Palmer, günlük kiralaması 95 bin dolar olan, tam teçhizatlı helikopter ile yaklaşık 4 saatlik bir video çekimi gerçekleştirmiş. Çekilen görüntüler film kalitesinde gerçekleşmiş. Profesyonel ekipmanlar kullanılarak çekilen videoda Palmer minik uçağıyla Nevada Çölü’nde tur atıyor. Zor alanlarda yaptığı dönüş hareketleri ve yaptığı inişlerle ustalığını konuşturan Palmer, profesyonel çekim ekibinin harika iş çıkarması ile film kalitesinde görüntüler elde etmiş. 2.5 milyon dolarlık ekipman ile gerçekleştirilen vlog yayını sonucu 15 dakikalık bir vlog hazırlayan Palmer, havadan görüntülemenin klasik ekipmanlarla ne kadar pahalı olduğunu göstermek istemiş. Film yapımcılarının tercih ettiği profesyonel ekipmanlar, basit çekimler için haliyle çok pahalı oluyor. Aslında, bu vlog’dan çıkaralacak en büyük fikir, günümüzde daha ucuz ve basit tercihlerle benzer kalitede görüntülerin elde edilebilir olması.

Drone mu Helikopter mi?

Özellikle, 2.5 milyon dolarlık profesyonel çekim helikopterine kıyasla oldukça ucuz olan drone modelleri, havadan görüntülemede bir çığır açmış durumda. Yarı profesyonel drone’ların dahi oldukça etkili sonuçlar verdiğini düşündüğümüzde, havadan görüntülemenin ne kadar kolaylaştığını görebiliriz. DJI marka Inspire 2, Matrice serisi gibi profesyonel cihazlar ve Phantom 4 Pro gibi orta segment drone’lar ile çok daha kolay yoldan, çok daha ucuz havadan görüntüleme elde edilebiliyor. Film yapımcıları ve televizyon kanallarının dahi drone tercih etmeye başlaması da bunu kanıtlar nitelikte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.